pátek 9. ledna 2015

Proč NEJEN cvičit v těhotenství




PROČ CVIČIT  Nejen  V TĚH0TENSTVÍ 








K pochopení proč cvičit v těhotenství Vás blíže seznámím se zvýšenými nároky na organismus v těhotenství, s těhotenskými změnami a významem vlastní přípravy na porod.

Nádech a výdech – začínáme pranajámou dýchání.

Vyvíjející se miminko potřebuje kyslík a výživu.
Výživa a kyslík je předávána skrze krevní systém matky nejprve skrze žloutkový váček, poté skrze placentu – koláč plodový.
Z krve plodu se zase převádí kysličník uhličitý a odpadové látky do mateřské krve.

Matka obstarává přívod živin i odvod toxinů za své miminko ve svém těle.

To znamená, že její orgány dýchacího systému,( plíce), které mají za úkol obstarávat přívod kyslíku a odvod kysličníku uhličitého a orgány vylučovacího systému( játra, ledviny, střeva),které zpracovávají přijaté živiny a vylučují odpadové látky, jsou více zatíženy.Více je i zatížen nervový systém, který veškerou činnost řídí.

Těhotenství klade na ženu zvýšené nároky a proto je základem zdravého těhotenství zdravá žena.

Dobrou zprávou je, že tělo ženy je na to zařízeno.

V těhotenství žena potřebuje:

  • zdravou výživu
  • dostatečný přísun vody
  • fyzické cvičen
  • mentální přípravu- jak zvládnu těhotenství, porod, po porodu, kojení
  • lásku a podporu muže, s kterým čeká dítě


Předpokladem funkčního zdravého organismu během těhotenství je správná životospráva a její součástí kromě zdravé výživy a psychické pohody je fyzický pohyb.
Dokud byl člověk na nižším stupni vývoje, řídil se instinkty, smysly a pudy. Ty ho bezpečně vedly ke správnému počínání. Dnešní civilizační život, který  tzv.usnadňuje žití  je na jednu stranu pohodlný, ale bohužel, pokud nezařadíme pravidelný pohyb na první místo, též vedoucí k nemocem.
Člověk ztratil pudy a nahradil je rozumem?
Primitivní člověk musel při shánění potravy vynaložit mnoho dovednosti,mrštnosti a síly.
Krátce řečeno musel být fyzicky zdatný. Jestliže nebyl- tak zahynul.
Civilizace nám dala tzv.vymoženosti, pohodlnosti vedoucí ke spokojenosti- avšak spíše k lenosti.
Člověk přestal jíst syrovou a přírodní stravu, začal jídlo vařit a přestal šplhat po stromech- zhotovil si žebřík a přestal chodit - začal jezdit autem. Avšak  zjistilo se , že toto nevede ku prospěchu lidské bytosti.
A tak člověk začal  namáhat mozek a bádat, aby určil, kde a kdy je třeba civilizační vymoženosti brzdit a nahrazovat něčím jiným, aby ho civilizace nezahubila.
Musel nalézt prostředky, jimž by zlepšoval své zdraví, svou zdatnost ba i životní prostředí.

Jedním z klíčů zdravého těla a i  těhotenství je bikramyoga.

Cílem se stává člověk zdravý, zdatný a výkonný do konce svého putování na planetě Zemi.


S Ivankou Jirešovou na představení bikramyogy Šampionát 2014


Porod je fyzický výkon, která je hormonálně řízen matkou a dítětem během společného porodního procesu.

Je dobré se na to nachystat.

  • Psychicky
  • Fyzicky
  • Sociálně

Těhotenství je životní změna.

Normální porod je zdravý proces a tudíž zdravá a elegantní záležitost pro ženu.

Takže: cvičte bikramyogu- ideálně před otěhotněním.Bikramyoga je propojení těla a mysli.
Pohybujte se na čerstvém vzduchu – budete totiž se svým budoucím dítětem chodit na procházky 2x denně – připravte se na to.

Zdravě se stravujte.
Pijte hodně vody, ovocné a zeleninové šťávy.

ZMĚNY V TĚHOTENSTVÍ A PROČ CVIČIT

Čeho si všimnene nejvíce je, že se nám bude zvětšovat bříško a také prsa.

Nabereme pravděpodobně nějaké kilo.
Co to způsobí:
Budeme si připadat nemotornější a něco nás může bolet, většinou záda nebo nohy.

Zvětšující se děloha mění celkovou statiku těla.Na konci těhotenství je v děloze miminko s plodovou vodou – to představuje nejméně 5 kg( někdy více) a těchto 5 kg je uloženo vepředu v břiše.Aby byla zachována rovnováha, musí se páteř zaklonit tj.zvětší se prohnutí bederní části páteře.Může to způsobit bolesti v páteři – pokud není trénovaná. Bikramyoga posiluje a regeneruje především celý páteřní systém včetně svalů zádových a břišních.
Vzhledem k tomu, že se cvičí ve 42 stupních tepla nehrozí zde poškození či natržení svalů, vazů či úponů.
Tato teplota naopak vhodně připravuje nejen svaly ,ale děložní vazy a svaly pánevní k hladkému průběhu porodu.

Celkový přírustek váhy znamená větší zatížení dolních končetin a klenby nožní.
Těhotné ženy mohou mít ploché nohy, způsobené prosáknutím vazů v těhotenství anebo již ploché nohy měly. Toto způsobuje bolesti nohou, nepružnost chodidla,bolest hlavy z otřesů při chůzi.
Nohy jsou důležité, nesou nás životem i těhotenstvím, potřebujeme pevné a zdravé nohy i chodidla.
Lock the knee!Kdo cvičí již tento povel zná, kdo zatím ne, tak zjistí o čem to je.


Jak podpoříme chodidla a nohy:
cvičením asán posilující svaly a vazy
obuví pohodlnou na nízkém klínku
masáží plosky chodidel-ideálně masíruje manžel nebo partner(nosíte jeho dítě)

Dolní končetiny – nohy a také oblast malé pánve mají zvláště v druhé polovině těhotenství ztížený odtok krve vlivem naléhajícího miminka na cévy v malé pánvi. Ženy si stěžují na křečové žíly nebo na hemerrhoidy.Obojí působí potíže a může vést k zánětům.
Zlepšením krevního oběhu v dolní části těla můžeme vzniku křečových žil zabránit.
Prevence:
cvičení asán
výživa
odpočinek s nohami podloženými

Břiško se zvětšuje, svaly břišní i stěna se napínají.Záleží na jejich pevnosti a pružnosti.
K porodu je dobré mít zdravé břišní svaly a svaly pánevního dna.Tyto ženy mohou rodit zcela přirozeně a bez episiotomie – nástřih hráze.


Břišní svaly a svaly pánevního dna se nejlépe posilují bikramyogou!!!
Prevence:
cvičení asán
břišní dýchání
masáž olejem
výživa

Změna prostoru, jiný tlak na orgány v břiše, které zaujímá nyní vaše miminko, má také vliv na Vaše střeva a moč.měchýř, které jsou miminkem jinak utlačovány.

Pohyb a úprava výživy jsou prostředky, které přispějí k úpravě chodu celého Vašeho těla a  ke zdárnému průběhu celého těhotenství.

Vaše dítě v bříšku s Vámi bude rádo cvičit.Utváříte spolu citový vztah, který bude trvat celý život.
Vy masírujete během cvičení miminko a miminko masíruje vaše orgány- to probíhá během celých 24 hodin, ale během cvičení intenzivněji.Přímý dotek skrze pohyby dítěte a cvičení je to, co vyvolává u dítěte hřejivý pocit jistoty, uklidňuje je a příspívá k nerušenému vývoji jeho nervové soustavy a tím i k rozvoji citových vlastností.

Přeji Vám mnoho radosti s Vaším miminkem a bikramyogou!.





Článek napsala bikramyoginka a porodní asistentka
Milena Dvořáková, BSc
www.milenedvorak.com

alfa-asistentky.blogspot.com
Další články:
Pitný režim
Koupele
Zdravá strava

pondělí 5. ledna 2015

Porodní příběh Viktor

VIKTOR 

Termín porodu je stanoven na čtvrtek 18. 4. Den předtím jdu na kontrolu do nemocnice, vše je v pořádku a prý už teď mám chodit každý druhý den. To sakra nechci, snad se mi tedy podaří porodit co nejdřív.
Cestou z porodnice se stavuji v práci a zjišťuji, že tam budu muset znovu ještě odpoledne. Tak to spojím s vyzvednutím Mikyho z gymnastiky. Celé odpoledne chodím na velkou, když jdu i na záchodech na stadionu, už tuším, že se to brzy semele. 
Chození na velkou pokračuje celý večer, do toho mám občas stah. Jsem tedy pěkně nervózní, jak na jehlách. Už aby děti zalehly, vůbec s nimi nedokážu mluvit a s Milanem taky ne. Nic mu o známkách blížícího se porodu neříkám, aby aspoň on byl v klidu. Pokouším se dovolat Mileně, ale ta má hlasovou schránku. Sakra! Milan mi mimochodem oznamuje, že není žádná teplá voda, děti ji vyplácaly. Dvakrát sakra, jak to, vždyť jsem říkala, že kolem termínu porodu musím stále mít dost teplé vody? Milan na to prý ZAPOMNĚL a bojler dal na minimum, zdálo se mu, že je teplé vody MOC. Tak prý PARDON. Zuřím, to nám to pěkně začíná. 
Konečně jdou děti spát a Milan na comp. Dovolala jsem se Mileně, říká mi, že se ještě asi budu muset vyspat, že to možná přijde nad ránem. Jsem klidnější, že se mi s ní podařilo navázat spojení. Jsem v kuchyni, připravuji si, co mi ještě schází - hrnec s gumou na pupečník, žehlím také v předklonu nad gaučem spoustu plen, až mě z toho bolí záda. Jdu si lehnout, nemohu spát, břicho pracuje, ale ještě to není ono. V noci se nakonec "nic nestane", ale spala jsem málo, tak 3 - 4 hodiny. 
Ráno oznamuji Milanovi, že to bude asi dnes. Vypuzovací síly jsou stále v provozu, takže já stále dost často na záchodě. Odchází zátka. Jdu si ještě lehnout, musím si po té noci a před porodem odpočinout. Informuji Milenu a domlouváme se, že až se to rozjede, zavolám. Cítím se nervózně - bude to tortura? Nebo tentokrát ne?
Den je zvláštní svou nabitostí - Míša z práce mi volá, že dnes proběhne stěhování kredence - odpoledne by s ním k nám přijeli (to odmítám), Miky má třídní schůzky (Milan se z nich omlouvá), Milan je domluvený s hasiči na stěhování čehosi, co u nás dlouhodobě skladují ve stodole (to ruší) a pro Mikyho se stavuje Pepík, ale Milan ho posílá pryč, že dnes ne. Zneklidňuje mě to trochu - co se to děje, podaří se mi dnes vůbec uhájit hrad domova s potřebným klidem a soukromím?
Teprve v půl čtvrté odpoledne usuzuji, že mám pravidelnější stahy, cca po 5 minutách. Domlouvám se s Milenou, že za půl hodiny vyrazí a jdu si dát vanu. Milan sedí na stoličce vedle mě, držím se ho za ruku, je mi tak smutno, jsem v tom sama a musím to zvládnout sama. Ať už přijde cokoli. Ve vaně však vše ustává, stahy po 10 min. Pak najednou Milena stojí ve dveřích koupelny a já jsem rozhodnutá vylézt ven. Sedíme v kuchyni, povídáme si, tedy spíš ona s Milanem, já nemám na konverzaci náladu. Děti koukají na DVD, dneska můžou všechno, hlavně, když mě nebudou rušit. Stará se o ně výhradně Milan. Domlouváme se, že se Milena půjde projít. Vyráží v šest a vrací se v sedm. V této době opět kontrakce zpravidelňují a sílí. Zvonek, přišla Markéta, prý mám podepsat asi 20 dokumentů, je třeba mít to připravené před inspekcemi kvality soc. služeb. Doprčic, no to už mě teda štve, ale chvatně podepisuji, zvládnu to mezi dvěma kontrakcemi. Po návratu Mileny to brzy nabírá slušné obrátky. Milan je s dětmi někde v druhé části domu, já jsem s Milenou v kuchyni. Při stahu mi vždy připlácne na záda termofor, to je dobré, pomáhá to proti křížovým bolestem. Mezi kontrakcemi hledím proskleným oknem v kuchyni na horizont, připadám si už pěkně mimo, je to stav klidu a stažení se do sebe, pocit, jako by člověk stál sám na vrcholu hory a pozoroval, jak jemný vítr hýbe vším, co je v krajině poddajné. A všude to ticho, jen zvuk větru na stéblech trávy. Slyším, že moje řeč je setřená jako řeč lidí pod vlivem drog. Hledám vhodnou polohu, nejdřív klečím, nakonec mám ale v kleku kolena daleko od sebe a zároveň skoro sedím na zemi, opírám se o gauč. Bolest není velká, stále to zvládám dobře. Pouze po jediném stahu ze mě samovolně vylétne "doprdele". Představuji si, jak se prcek tlačí dolů a snažím se mu v té cestě nebránit žádnou křečí. Stále si uvnitř udržet to uvolněné ANO, aby dítě mohlo projít. Celou dobu cítím tlak na konečník, mám ho možná podrážděný s předchozího vyprazdňování. Když jdu ale na záchod, nic už ze mě nevychází. Jsem rozhodnutá, že už tam znovu nepůjdu a říkám Mileně, že se možná po.... Nezdá se, že by jí to nějak vadilo, ale myslí si, že ne, že už opravdu není, co by ze mě mohlo vyjít, kromě dítěte. 

Vidím, že Milena dala ke kamnům nahřát pleny a ručníky, hm, tak to už asi jdeme do finále. O chvíli později cítím prasknutí plodové vody, mám z toho radost, už jsme asi skoro v cíli. A pak, dalším stahem, se dere ven hlava, Milena se mě snaží brzdit, prý pomalu a mám si vydechnout, ale zabrzdit to absolutně nejde, protože tělo vypuzuje Viktora samo, bez mého přičinění. Hlavička už je tedy venku, Milena říká, abych při dalším stahu zatlačila. Čekáme. Pak tedy zatlačím, ale mám pocit nějaké nepatřičnosti, toto jsem nikdy nedělala, jako bych do porodu vnášela něco, co tam být nemusí a asi ani nemá. A tak to znovu nechávám na hladkém svalstvu, které samo ohromnou silou dítě vypuzuje ven. Cítím, jak ven klouže ramínko a pak už celý zbytek nového člověka. Milena říká "vemte si ho" a já skoro křičím "ne, teď ne!", protože se potřebuji párkrát volně nadýchnout. Volá tedy Milana, ten ale neslyší, mají s dětmi puštěnou muziku a jsou za dvojími dveřmi. Už, už si ho vezmu, už jsem připravená. Pupečník okamžitě dotepává, Milena ho přestřihne a já rychle porodím placentu. Milan, který se mezi tím - nevím jak - objevil, jde zavolat děti, je něco po čtvrt na devět, když se shlukují kolem nového sourozence. Prohlížejí si ho se směsí zaraženosti, zvědavosti a nadšení. 





Porodní asistentka kompetence dle ICM


Kompetence porodních asistentek dle  ICM
Mezinárodní konfederace porodních asistentek


Porodní asistentky jsou nejvhodnější poskytovatelky  zdravotní péče pro  ženy během těhotenství, porodu a  v poporodním  období.

Porodní péče probíhá  ve spolupráci s ženami a je individuální, kontinuální, a ne autoritářská
V důsledku toho, porodní asistentky péči  aktivně prosazují  a chrání ženské zdraví  a podporují reprodukční práva žen také tím, že respektují  etické a kulturní rozmanitosti.

pátek 2. ledna 2015

První potravinová pomoc po porodu


První potravinová pomoc po porodu



Doporučuji si tyto recepty vyzkoušet,jsou od mé klientky Martiny, s kterou jsem absolvovala 4 těhotenství a porody.



4 hrsti ovesných vloček
1 hrst pohanky
1 - 2 hrsti rozinek
dále můžeme přidat následující ingredience podle chuti: slunečnicová, dýňová, sezamová apod. semínka, kokos, obilné klíčky, skořice
popř., chceme-li směs výživnější, přidat máslo, med ...
Všechny ingredience hodíme do rendlíku, zalijeme dostatečným množstvím vody (asi dva hrnky? - je možno doladit) a krátce povaříme (5 minut bohatě stačí -  v zásadě hlavně když to projde varem). Kýženým výsledkem je kašovitý obilný základ s tužšími kousky jednotlivých složek. Lze konzumovat teplé i vychladlé, osobně dávám přednost vychladlé variantě bez másla a medu. 
Je to ultrarychlé, ultrazdravé a bezpracné - mám vždy na lince připraveny příslušné pytlíky v pohotovosti ... Vždy, když chcete sáhnout po rohlíku, či chlebu se sýrem, naučte se přemluvit mozek.

Zprzněné ovesné sušenky

Jak název napovídá, původně šlo o recept na ovesné sušenky, který jsem si doma upravila směrem do zdravější a bezpracnější varianty.

100 g rostlinného oleje (dávám řepkový)
200 g celozrnné špaldové mouky nebo jiné zdravé mouky (popř. obyčejné polohrubé pšeničné)
2 vejce
160 g ovesných vloček
70 g cukr moučky
dále můžeme dosladit trochou melasy či medu
podle chuti a momentálního stavu spižírny přidáme různá semínka, ořechy, kokos, obilné klíčky, otruby, skořici

Vše smíchat, místo tvarování sušenek vše naplácáme na plech pokladený pečícím papírem a pečeme na 180 stupňů dozlatova. 

Tento recept je rovněž bleskový, zdravý a bezpracný a (alespoň u nás) vzniklý výrobek chutná celé rodině.




Freyberghovy dny v Českých Budějovicích - prenatální dítě

Co víme o prenatálním dítěti?


Kolik toho víme a jak k tomu přistupujeme jako zdravotníci, kteří se starají o těhotnou ženu?


V rámci propagace našich konferencí jsme se Zuzanou vypravili do Českých Budějovic.
Přijela pro mě na Tehovec a pokračovaly jsme na Benešov. Byl nádherný ,skoro tropický den 30 stupňů.
Za necelou hodinu a půl jsme na místě Jihočeské university.
Zaregistrujeme se a jdeme do přenáškové haly.

Přednáší právě pan profesor Freybergh o prenatálním dítěti.
Napsal o tom knihu: Prenatální dítě
Doporučuji přečíst.Poznání je tak osvobozující.

Již ve starých knížkách  píšou, že na ženu v těhotenství, by okolní lidé měli být milí, přátelští, vyvarovat jí stresů.
A celá přednáška o prenatálním dítěti a všechny ostatní to potvrzují.

Dítě je součástí matky, ono je jejím světem a ona je jeho světem-napořád.

Dítě v děloze matky slyší, vidí, má chuť, vnímá.Vše okolo něho jeho vývoj ovlivňuje a my bychom měli být nápomocni v této etapě.To jest i  odpovídající kvalitou  poskytované prenatální péče.
Žena od prvopočátku, kdy zjistí, že je těhotná, hovoří o dítěti, miminku, ne o embryu a plodu.
Součástí tohoto jedinečného procesu je i muž. Co muž cítí ke své ženě a dítěti ovliňuje jejich společný pocit jistoty a bezpečí.

V dnešní době se rozmáhá neochota nést za někoho odpovědnost a mít rodinu a  mít děti přestává být prioritní hodnotou.

Partnerství dvou lidí je však především ušlechtilý cit.

Kampak se nám poděla kvalita současného člověka v partnerských vztazích?Ovlinění mediálními názvy pro partnery-přítel, přítelkyně?
Rušení tradičních rituálů-zásnuby, svatba, křtiny?
Mamánci kontra ženy těhotné po třicítce?Přítelkyně s bonusem sexu a těhotenství?
Zvláštní, jak obě dvě strany si nechávájí tzv.otevřené dveře, normy nejsou žádné.

Co nám to ukazuje:

  • strach z odpovědnosti
  • pohodlnost
  • absence identifikačních vzorů
Děti kopírují své rodiče, jsou ovlivněni medii, časopisy, TV seriály,  trpí nedostatečnou zralostí a orientací v tom, jak žít spokojený život.A co to je spokojený život?
Pro ženu může být spokojeností těhotenství a mateřství.
Dítě je od početí komplexní bytost, životní kontinuum.Od začátku cítí, zda je přijaté nebo nepřijaté.
Od 2 měsíce prenatálního života do druhého roku, se vytváří 1,8 miliônů nervových synapsů.
Zde je vidět, jak důležitá je láska matky a otce.
Prenatální vazba je nejdůležitější kritickou fází pro vývoj mozku.Po porodu se objevuje prenatální paměť a nastupují dvě důležité věci při denní péči o dítě:
  • Režim
  • Rituály
  • Povídání
  • Dítě má vědět, co se bude během dne dít.
  • Má právo na : na fyzický kontakt,  na důslednost a stanovení hranic ve výchově, jasnost, srozumitelnost a mít pocit bezpečí.
Stále hledat cesty jako to jde a zlepšovat je!

Velkou úlohu zde může sehrát komunitní porodní asistentka, která bude mít stále větší roli jako jedinečná odbornice ve fyziologii těhotenství, porodu a šestinedělí.
Žádný jiný odborník není odborně kvalifikován  ve fyziologii  porodnictví, ošetřovatelství, neonatologii a péči o novorozence a kojení.
To znamená že poskytujeme, jako porodní asistentky  komplexní péči o ženu a dítě.

Je potřeba podotknout, že porodní asistentka  je autonomní poskytovatelkou péče pro ženu,dítě, rodinu.

Informovanost vede k porozumnění.
Občan má právo na informovanou volbu.



Článek lze sdílet s uvedením jména autorky a blogu.
Milena Dvořáková, BSc
porodní asistentka
http://alfa-asistentky.blogspot.cz/








Proč neočkovat dívky HPV vakcínou

Proč neočkovat HPV vakcínou?

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. - Jak přežít dobu jedovou? 3.díl

Máte dospívající dceru? Uvažuje o očkování pro rakovině děložního čípku? V čekárně Vašeho gynekologa na Vás ze všech stran koukají velké plakáty o nutnosti očkování a v ordinaci Vás gynekolog přesvědčuje o kvalitách a bezpečnosti HPV vakcíny?
Fakta:
- Vakcíny nebyly dostatečně testované na mladých děvčatech pod 15 let.
- Nákaza HPV se spojuje se sexuálním životem, proto se doporučuje očkovat dívky ještě před jeho zahájením. Co spíše informovat mladé dívky o důležitosti ochrany?
- Vznik karcinomu můžeme pozorovat až po 10, 15 i více letech. Takže tvrzení, pokud nenaočkujeme dospívající dívku, tak ji vystavujeme riziku smrti jsou zcela morbidní.  Naopak jeden z mnoha nežádoucích účinků očkování HPV vakcínou je právě úmrtí.
- Stále se ještě neví, za jak dlouho se protilátky v těle dívek vytvoří. Vakcíny, které jsou prodávány v ČR mají účinek na max.6-8 let. Co pak?
- V systému, kde mohou ženy sdělovat nežádoucí účinky HPV vakcíny, bylo v květnu 2013 nahlášeno více než 30 000 nežádoucích účinků, z toho bylo 126 úmrtí a asi 10 000 návštěv na pohotovosti. Do tohoto systému sděluje své problémy pouze 10% očkovaných. Odkaz naleznete zde: www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl
- Jedná se o celosvětový experiment, zda-li pomocí těchto typů vakcín bude možno zabránit onemocnění
„Je lépe slyšet podobná varovaní, než být v situaci matky, která říká: Kdybych to byla věděla, nikdy bych svoji dceru vakcínou HPV nenechala očkovat.“
E-book: Očkování-máme volbu? si můžete stáhnout ZDE.


Znova další krásná písnička o tom, co hledá každý z nás -  někdo to dokáže vyjádřit, někdo to skrývá a někdo se toho dožaduje různým způsobe...