Porodní asistentka je autonomní profese
International Confederation of Midwives
Oficiální vyjádření.
Porodní asistence: Autonomní profese
Úvod
V některých zemích je porodní asistence uznávanou autonomní zdravotnickou profesí. V jiných zemích musí porodní asistentky vyvíjet značné úsilí, aby jejich profese byla uznána jako autonomní. Profesní autonomie znamená, že standardy pro vzdělávání, regulaci a výkon práce stanovují porodní asistentky a samy dohlížejí na jejich dodržování. Profesní autonomie naopak neznamená, že by porodní asistentka pracovala sama nebo bez kontaktu s kolegyněmi či klientkami. Tento termín rovněž nelze zaměňovat za způsob organizace a financování práce, tedy např. s pojmy „nezávislá“ či „soukromá“ praxe.
Autonomní výkon práce umožňuje porodním asistentkám naplňovat jejich společenskou úlohu tím, že poskytují ženám a jejich rodinám vysoce kvalitní a etickou péči založenou na nejnovějších vědeckých důkazech, jak je stanoveno v Definici porodní asistentky podle ICM. V některých částech světa nicméně určují porodním asistentkám pravidla pro vzdělávání a výkon práce osoby bez vzdělání a kvalifikace v oboru porodní asistence. V jiných oblastech si sice vzdělávací a pracovní standardy stanovují porodní asistentky samy, výkon jejich práce ale regulují zdravotníci s jinou specializací nebo vládní úředníci, v jejichž zájmu může být regulace a omezování rozsahu působnosti porodních asistentek. K omezování jejich působnosti vede rovněž zneužívání politik, předpisů a smluvních či zaměstnaneckých závazků. Mají-li mít ženy možnost využívat všech výhod profesionální autonomní péče porodní asistentky, musí se tyto podmínky změnit.
Porodní asistence je jedna z nejstarších a nejváženějších profesí na světě. Má kořeny v antické moudrosti a filosofii a naplňuje společenskou smlouvu skrze pomoc ženám a celým komunitám. Součástí profese porodních asistentek je závazek každé z nich se kontinuálně vzdělávat a zlepšovat své znalosti a dovednosti podle oficiálního dokumentu ICM Hlavní kompetence v základní praxi porodní asistentky a v souladu s Mezinárodním etickým kodexem porodních asistentek a státními standardy pro vzdělávání a výkon práce porodní asistentky platnými v zemi, kde porodní asistentka působí. Autonomii porodním asistentkám zajistí tyto státy spíše, pokud nastaví svoje standardy vzdělávání a regulace podle standardů ICM.
PS2011_001 V2017 CS
1 ICM. 2011. Core Document. International Definition of the Midwife.
International Confederation of Midwives
La Confédération Internationale des sages-femmes Confederación Internacional de Matronas
Koninginnegracht 60 2514AE, Haag, Nizozemí
Telefon: +31 (0) 70 30 60 520 Email: info@internationalmidwives.org www.internationalmidwives.org
Stanovisko
Mezinárodní konfederace porodních asistentek (ICM) je přesvědčena, že porodní asistence by měla být uznána jako autonomní profese ve všech zemích světa. Dosažené poznání v oboru porodní asistence reflektuje filosofii ICM a model péče poskytované porodní asistentkou, kde je těhotenství a porod pojímáno jako životní období, ve kterém primárně rozhodují ženy a jejich rodiny. Autonomní porodní asistence jim pomáhá rozhodovat se informovaně tak, aby jejich rozhodnutí vedla k lepším porodním výsledkům pro matku i dítě.
ICM podporuje porodní asistentky v tom, aby hájily a provozovaly porodní asistenci jako autonomní profesi.
Autonomní profese musí disponovat:
Unikátním souborem znalostí,
Etickým kodexem,
Vlastní samosprávou,
Rozhodovacími procesy, na kterých se podílí členové,
Společenským uznáním realizovaném v legislativě.
Doporučení
ICM doporučuje členským organizacím, aby toto stanovisko využily jako návod ke konkrétním politickým a legislativním krokům, které zajistí a ochrání autonomii této profese, tak aby mohla lépe sloužit ženám a jejich rodinám.
Související dokumenty ICM
ICM. 2011. Core Document. International Definition of the Midwife.
ICM. 2014. Core Document. Mezinárodní etický kodex porodních asistentek
ICM. 2010. Core Document. Hlavní kompetence v základní praxi porodní asistentky ICM. 2010. International Standards for Midwifery Regulation (amended 2013)
ICM. 2010. International Standards for Midwifery Education (amended 2013)
PS2011_001 V2017 SPA
Další související dokumenty
Homer et al.2014.The projected effect of scaling up midwifery.
Nursing and Midwifery Council. 2008. The code: standards of conduct, performance and ethics
for nurses and midwives
Renfew et al. 2014. Midwifery and quality care: findings from a new evidence-informed
framework for maternal and new-born care.
Ten Hoope-Bender et al.2014. Improvement of maternal and new-born health through
midwifery.
UNFPA. 2014. State of the World’s Midwifery. http://www.unfpa.org/sowmy
Přijato na kongresu v Brisbane v roce 2005
Revidováno na kongresu v Torontu v roce 2017
Další revize proběhne v roce 2023
Překlad byl realizován v rámci Projektu Unie porodních asistentek podpořeném v dotačním řízení Úřadu vlády ČR v rámci programu Podpora veřejně účelných aktivit nestátních neziskových organizací v oblasti rovnosti žen a mužů.